Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07
Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej należy do najpiękniejszych świątyń na Podbeskidziu. Jest też jednym z najcenniejszych zabytków Bielska-Białej.

Dwie piękne wieże kościelne, między którymi znajduje się zegar z 1888 r., są wyróżnikiem bialskiej panoramy. Świątynia, będąca zabytkiem architektury późnobarokowej, została zbudowana w latach 1760-69, zaś ostatecznie poświęcona w 1792r. Składała się początkowo tylko z kwadratowej nawy przylegającej do dwóch małych wież. W XIX w. dwukrotnie ją przebudowano, powiększając o drugą nawę, boczne galerie, prezbiterium, podwyższając wieże, zmieniając fasadę
i poszerzając chór. Uzyskała przez to imponujący wygląd. Ponownie poświęcona została w 1889 r.

Z historią powstania kościoła wiąże się podanie o cudownej światłości, jaką miał widzieć w tym miejscu handlarz płótnem, późniejszy burmistrz Białej, Baltazar Damek. Dlatego postawił tu krzyż, przy którym w 1707 r. cudem uniknął śmierci z ręki szwedzkiego żołnierza. W podzięce za ocalenie ufundował na miejscu krzyża kaplicę Opatrzności Bożej. Zburzyli ją protestanci, ale Damek zastąpił ją jeszcze większą. A później została ona objęta opieką przez misję jezuitów. W 1760 r. rozpoczęli oni budowę murowanej świątyni. Jej projektantem był Jan Józef Polaczek, a pracami budowlanymi kierowali Gotfryd Beger i Jan Fieber. Rozwiązanie zakonu nie przerwało budowy, którą wsparli funduszami bialscy katolicy. 

Rokokowe wyposażenie kościoła z drugiej połowy XIX w. zachwyca pięknem form
i zdobnictwa. Słynna jest tutejsza ambona o oryginalnym kształcie, symbolizującym Łódź Piotrową. Warto się dokładnie przyjrzeć głównemu, neobarokowemu, drewnianemu ołtarzowi z obrazem „Cudowne rozmnożenie chleba", nad którym widnieje napis w języku łacińskim „Deus providebit" („Bóg widzi"). Oko konesera od razu wyłoni też inne wartościowe elementy: chrzcielnicę, ołtarzowe posągi czterech świętych, ołtarze boczne z posągami świętych, obrazy świętych w galeriach bocznych. Autorem pięknych stacji drogi krzyżowej z 1869 r. jest słowacki malarz Piotr Bohun. Z drugiej połowy XIX w. pochodzą też neobarokowe konfesjonały, witraże z postaciami Apostołów, liczne rzeźby świętych. Także organy firmy Bracia Rieger. Natomiast neoromańskie ołtarze z galerii bocznych są już z 1909 r. Cenne rokokowe i neobarokowe perełki sztuki sakralnej stwarzają niepowtarzalną atmosferę wnętrza tego kościoła.

 

 

Konto bankowe:

Parafia Opatrzności Bożej
Pl. Opatrzności Bożej 19
43-300 Bielsko-Biała

35 1500 1357 1213 5005 1631 0000 

Dyżury kancelaria:

Pon. - ks. Wiesław Greń

Wt. -  ks. Maciej Kornecki

Śr. - ks. Marcin Sandok, 

ks. prob. Andrzej Mojżeszko

Czw. - ks. Kamil Białożyt

Pt. - ks. Piotr Niemczyk

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 135

Wczoraj 156

W miesiącu 766

Razem 515417

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Go to top